Wisc-r testi (zeka testi) süresi nedir

Wisc-r testi (zeka testi) süresi nedir.

Wisc-r testi (zeka testi) süresi nedir.

Wisc-r zeka testi geniş pencereden bakıldığında testin yapılmasına ihtiyaç olması, teste karar verilmesi, testin yaptırılacağı yerin bulunması, testin yaptırılması, testin sonuçlandırılması ve testin sonucuna göre rota çizilmesi ile bütüncül bir süreçtir.

Test ortalama bir saat ile bir buçuk saat sürmektedir. Ancak bazı durumlarda daha uzun veya daha kısa sürebilmektedir. Testin bu süresi çocuğun performansına ve çocuğun özelliklerine  bağlıdır. Örneğin hızlı, algılama becerisi ve ifade etme becerisi iyi bir çocukla hızlı bir şekilde test gerçekleştirilebilir ancak bazen de çocuklarda bu hızın yanında dikkat eksikliği de eşlik edebilir . Yani testin hızlı veya yavaş bitirilmesinin sonuca katkısı veya eksisi yoktur.

Şimdi ana noktayı paylaştıktan sonra girişte değindiğimiz süreci ele almak gerekirse ; testin yapılmasına ihtiyaç duyulması genelde geniş bir süreçte ortaya çıkar . Wisc-r zeka testini çocuğun zeka seviyesine ihtiyaç duyduğu durumlarda devlet hastanelerinden, özel hastanelerden, psikolojik danışmanlık merkezlerinden ve özel kliniklerden çocuk psikiyatrları, psikolojik danışmanlar, psikologlar ve çocuk doktorları talep edebilir. Eğer uygulayabilmek için gerekli eğitimleri almışlarsa çocuk psikiyatrları, psikolojik danışmanlar ve psikologlar yine bu uygulamayı yapabilirler.

Öte yandan aynı taraflar çocukta dikkat eksikliği, öğrenme güçlükleri, disleksi gibi konulardaki hissedilen şüpheleri araştırırken wisc-r zeka testine başvurulabilir. Yine okullar zaman zaman kendi bünyelerinde oluşturdukları özel sınıflara öğrenci alımında kriter olarak wisc-r zeka testini kullanabiliyorlar. Özellikle özel okullarda bu uygulamaya sıkça rastlanmaktadır. Bu sınıflarda çocuklar tüm diğer öğrenciler içerisinden aldıkları wisc-r zeka testi sonuçlarına göre seçilirler ve bir takım özel eğitimlere alınırlar. Rehberlik araştırma merkezleri de çocukları değerlendirirken wisc-r zeka testine başvurabilmektedir.

İşte ihtiyacın oluşmasını anlatan tüm bu süreçler geniş bir zaman dilimini kapsamaktadır. Burada önemli olan doğru kişilerin danışmanlığını ve tavsiyesini almak.

Ardından testin yapılması için bir psikolojik danışman veya psikolog seçimi süreci ile devam eder. Wisc-r zeka testini sadece psikiyatr, psikolojik danışman ve psikologlar uygulamalıdır. Ama günümüzde alan dışı birçok kişi bir şekilde bu testin eğitimini edinip uygulamaya kalkışmaktadır. Ve bu çok ciddi bir sorundur. Çocukların ruh sağlığını emanet ettiğimiz kişilerin kariyerlerini iyi öğrenmek gerekmektedir. Testin uygulaması öncesinde bunu uygulayan kişiye rahatlıkla sorabilirsiniz.

Bu süreçte tamamlandıktan sonra testin uygulanması, değerlendirilip sonuçlandırılması, raporlaştırılması ve rapora göre çocuğun hayatına, eğitim ve öğretimine yön belirlenmesi gerçekleştirilir. Testin raporu ortalama iki gün içerisinde oluşturulur. Çocuğun aldığı sonuca göre yapılacak yönlendirme hayati öneme sahiptir. Testi okul veya herhangi bir kurum istediyse zaten gerekli yönlendirme yapılacaktır. Ama eğer aile kendi isteğiyle testi yaptırdıysa sonuçlar testi uygulayan uzmanla veya herhangi bir psikolojik danışman veya psikolog ile değerlendirme yapılabilir. Test sonucunda çocukta şüphelenilen herhangi bir durum hakkında yargılara da varılabilir.

 

Çıkabilen bu sonuçlara göre çocuğun yönlendirmesi yapılır. Normal seviyesi altında çıkan zeka seviyesine sahip çocuklar mutlaka detaylı incelemeye alınmalıdır ve desteklenmelidir. Üstün ve üzeri zeka seviyesine sahip çocuklarda ise yetenek alanına göre yönlendirmeler yapılmalıdır. Aynı zamanda alt başlıklarda desteklenmeye ihtiyaç tespit edilen alanlar da detaylı irdelenmelidir. Ve ona göre yönlendirme yapılmalıdır.

Bu süreçte mutlaka güvenilen bir psikolog veya psikolojik danışmanla beraber çalışılmalıdır. Bu uzman testi yapan kişide olabilir, veya testi talep eden kişi de olabilir. Bazı çocukların bütün eğitim ve öğretim hayatlarını kapsayan bir süreçten burada bahsedebiliriz.

Üstün zekalılık durumu bazı ailelerde ders başarısının da aynı oranda artması umudunu verir ama malesef çoğu zaman böyle olmamaktadır . Sınıf içerisinde ki çeşitli uyumsuzlukları yaşayan , iletişim problemleri yaşayan , arkadaşlık kurmakta zorlanan çocuklarda ve de bazen ders başarısında ve öğrenmede aşırı zorlanmalar yaşayan çocuklarda üstün zekalılık görülebilmektedir. Birçok kezleri duyulmuştur. Birçok mucidin okul hayatı başarısızlıklar ve uyumsuzluklarla doludur. İşte bu yüzden eğitim hayatı boyunca tüm süreci kapsadığı söylenmekte bir çekince bulunmamaktadır.

Öte yandan yine yaşanan olumsuzlukların kökeninde normal altı zeka seviyesine sahip çocuklar içinde wisc-r zeka testi ardından ki süreç bir eğitim öğretim süreci boyunca takip gerektirmektedir. Bu sayede çocuğun önündeki bütün engeller aşılmış ve çocuğun mutlu ve rahat bir hayat sürdürmesine katkı sağlanmış olacaktır.

Wisc-r testi (zeka testi) süresi nedir.

Wiscr testi ortalama 90 dk ile 120 dk arasında süren uzun bir testtir. Sürenin uzun olması çocuğun- ergenin öğrenme güçlüğü, hiperaktivite, , dikkat eksikliği algılama güçlüğü, okul uyum problemleri, iletişim güçlüğü, sınav kaygısı tanılarını netleştirme de kolaylık sağlamaktadır.

İletişim : 0216 330 80 17 – 0553 510 22 20

http://www.yakazapsikoloji.com