Wisc R Zeka Testi Nerede Uygulanır

Wisc R Zeka Testi Nerede Uygulanır ve Kim Tarafından Uygulanmalıdır

Wisc R Zeka Testi Nerede Uygulanır ve Kim Tarafından Uygulanmalıdır

Wisc-r Zeka Testi Nerede Uygulanır ve Kim Tarafından Uygulanmalıdır

 

Wisc-r zeka testi ülkemizde zekayı ölçen ve çocuk hakkında birçok konuda detaylı bilgi veren geçerliliği ve güvenirliği en yüksek testler dendir ve bir o kadar da popüler bir testtir. Özellikle son günlerde Wisc-r zeka testi birçok yerde uygulanmaya başlandığı görülen bir zeka testidir. Bu insanların bu hizmetten daha kolay faydalanabilmesi, çocuğunun zeka durumu hakkında bilgi sahibi olabilmesi, çocuğunun bilişsel gelişimi ile ilgili birçok alan hakkında bilgi sahibi olabilmeleri açısından güzel bir gelişmedir.

 

Önceki yıllarda teste erişim çok kolay olmamaktaydı. Özellikle büyük şehirlerde yapılmaktaydı ama günümüze gelindiğinde artık birçok şehirde yapılmaktadır.

 

Ancak burada çok önemli bir noktayı atlamamak gerekmektedir. Wisc-r zeka testi bir çocuğa uygulandığında testin tekrar uygulanabilmesi için aradan en az altı ay geçmesi gerekmektedir. Yani testin uygulanmasında ve değerlendirilmesinde herhangi bir hata yapıldığında ve sonuç bu hatadan direk olarak etkilendiğinde testin hemen tekrarlanması söz konusu değildir. Aradan en az altı ay geçmek zorundadır. Bu aynı zamanda testin ana koşullarından biridir.

 

Öte yandan test uzun bir uygulamadır. Ortalama bir saat ile bir buçuk saat arasında sürebilmektedir. Bu kadar bir süre bir çocuk için oldukça uzun bir zamandır ve bu zaman dilimini geçirdiği kişi çocuğun psikolojik durumu açısından da çok önemlidir. Şöyle düşünmek gerekirse çocuğun tüm boyutlarıyla bilişsel kapasitesi irdelenirken bu incelemeyi yürüten kişi çocuk ruh sağlığına ve gelişimsel durumlarına hakim olmalıdır ve yaptığı işe hakim olmalıdır. Çocuklarda model alma yoluyla öğrenme önemli bir öğrenme faktörüdür. Çocuk için ilk defa girdiği ve daha önceki yaşantılarına benzemeyen test odası ve testi uygulayan uzman farklı ve ilgi çekici gelecektir. Bu sebeple çocukların muattap olduğu uzmanlar iyi seçilmelidir.

 

Daha öncede bahsedildiği gibi test uzun bir test olduğu için testi uygulayan uzmana birçok konuda gözlem yapma şansı vermektedir. Test başlamadan aile ile görüşme yapılmalıdır. Test başlamadan çocuk ile kısa ön görüşme yapılmalıdır. Test esnasında çocuk ile ilgili notlar alınmalıdır. Test bittiğinde aileye kısa bilgilendirme yapılmalıdır. Ve bu gözlem sonuçlar rapora yansıtılmalıdır. İşte tüm bunları yapacak kişi psikoloji alanında yetkin ve eğitimlerini almış bir kişi olmalıdır. Psikoloji alanıyla ilgili olmayan bir bireyin yaptığı gözlemle psikoloji alanından birinin yaptığı gözlem asla bir tutulamaz.

 

Bugüne kadar yapılan birçok wiscr-r zeka testi oturumunda birçok gelişimsel probleme, hatalı ebeveyn tutumlarına, çeşitli psikolojik rahatsızlıklara rastlanmıştır. Birçok dikkat eksikliği ve disleksi şüphesi wisc-r zeka testi sırasında ortaya çıkmıştır. Bu yönüyle test sadece bir zeka testi değildir. O yüzden her uygulama yapmayı biliyorum diyen kişi bu testi yapmamalıdır ve de yapamaz.

 

Wisc-r zeka testi yapılan çocuklar her zaman teste hazır gelmezler. Buradaki hazır olmaktan kastedilen bazı çocuklar cevaplamada isteksiz olabilir, fazla hareketli ve dikkati dağınık olabilir veya aşırı hırçın olabilir, içine kapanık olabilir. Zaten bazı aileler çocuklarına bu testi yaptırılamayacağı endişesiyle gelmektedir. Birçok danışan “Bizim çocuğumuz yabancılarla konuşmaz asla nasıl testi uygulayacaksınız.” Gibi soru işaretleriyle gelir. Ama işte başından beri vurgulanmaya çalışılan doğru kişinin testi uygulaması sonucu hangi çocuk olursa olsun test rahatlıkla uygulanabilir. Çünkü normal zamanda da seanslarını her özellikten çocukla gerçekleştiren uzman wisc-r zeka testindede çocuklara nasıl yaklaşması gerektiği hususunda sorun yaşamayacaktır.

 

Tüm bu bilgileri paylaştıktan sonra girişte değindiğimiz testi uygulayan yerlerin yaygınlaşmasının ulaşım kolaylığı açısından güzel bir gelişme olduğunu hala söyleyebiliriz ancak bu paylaştığımız bilgiler ışığında değerlendirilmelidir. Wisc-r zeka testini sadece psikiyatr, psikolojik danışman ve psikologlar uygulamalıdır. Ama günümüzde alandışı birçok kişi bir şekilde bu testin eğitimini edinip uygulamaya kalkışmaktadır. Ve bu çok ciddi bir sorundur. Çocukların ruh sağlığını emanet ettiğimiz kişilerin kariyerlerini iyi öğrenmek gerekmektedir. Testin uygulaması öncesinde bunu uygulayan kişiye rahatlıkla sorabilirsiniz.

 

Test uygun bir ışıklandırma ile aydınlatılmış iyi havalandırılmış, dikkat dağıtıcı ögelerden arındırılmış, ferah kokan sessiz bir ortamda uygulanmalıdır. Psikiyatr, psikolojik danışman veya psikolog tarafından uygulanmalıdır. Psikolojik danışmanlık merkezlerinde, hastahanelerde ve rehberlik araştırma merkezlerinde uygulanabilir. Sağlıklı bir sonuç alınmak isteniyorsa bu koşullar dikkate alınarak uygulama yaptırılmalıdır.

 

Wisc r  testi zeka IQ testidir. Özel hastahaneler, psikolojik danışmanlık merkezleri ve rehberlik araştırma merkezlerinde uygulanabilir. Merkezimizde Uzman Psikolog ve psikolojik danışmanlar tarafından titizlikle uygulanan 90 dk ile 120 dk arasında süren Wisc r  testi bireyin bulunduğu yaşa göre zeka seviyesini rakamsal olarak verir.

Aynadan Danışmanlık Merkezinde testin yapılması için randevu alabilir fiyat bilgisi için arayabilirsiniz.

Randevu : 0216 330 80 17

http://www.yakazapsikoloji.com