Wisc-r Testi Uygulama Öncesi Dikkat edilmesi Gerekenler

Wiscr Testi uygulama Öncesi dikkat edilmesi gerekenler

Wisc-r Testi Uygulama Öncesi Dikkat edilmesi Gerekenler

Wisc-r zeka testi bilişsel kapasiteyi yani zekayı ölçmektedir. Zeka artık günümüzde tek bir şeyi ifade etmemektedir. İnsanın akıl yürütme, hafıza, muhakeme etme, matematiksel kapasite, sözcük dağarcığı, görsel-işitsel algılama ve işleme kapasiteleri gibi birçok alanı kapsayan tüm yeteneklerine zeka denilir. İşte bu zekayı da sayısal olarak ifade etmek için birçok test geliştirilmiştir. Günümüzde bu testlerin özellikle altı yaş ile on altı yaşları arasını kapsayan en geçerli ve güvenilir testlerinden birisi wisc-r zeka testidir.

 

Wisc-r zeka testi aynı bir uzun süreni bir test olduğu için zekayı ölçmenin yanında testi uygulayan kişiye çocuğu birçok yönden gözlemleme fırsatı verir. Bu sebeple çocuk her zamanki performansını gösterebilecek koşullar altında teste gelmelidir.

 

Wisc-r zeka testini çocuğun zeka seviyesine ihtiyaç duyduğu durumlarda devlet hastanelerinden, özel hastanelerden, psikolojik danışmanlık merkezlerinden ve özel kliniklerden çocuk psikiyatrları, psikolojik danışmanlar, psikologlar ve çocuk doktorları talep edebilir. Eğer uygulayabilmek için gerekli eğitimleri almışlarsa çocuk psikiyatrları, psikolojik danışmanlar ve psikologlar yine bu uygulamayı yapabilirler.

 

Öte yandan aynı taraflar çocukta dikkat eksikliği, öğrenme güçlükleri, disleksi gibi konulardaki hissedilen şüpheleri araştırırken wisc-r zeka testine başvurulabilir. Yine okullar zaman zaman kendi bünyelerinde oluşturdukları özel sınıflara öğrenci alımında kriter olarak wisc-r zeka testini kullanabiliyorlar. Özellikle özel okullarda bu uygulamaya sıkça rastlanmaktadır. Bu sınıflarda çocuklar tüm diğer öğrenciler içerisinden aldıkları wisc-r zeka testi sonuçlarına göre seçilirler ve bir takım özel eğitimlere alınırlar. Rehberlik araştırma merkezleri de çocukları değerlendirirken wisc-r zeka testine başvurabilmektedir.

 

Sonuç olarak görülmektedir ki test oldukça yaygın bir kullanım alanına sahiptir. İşte bu noktada anne ve babalara büyük bir sorumluluk düşmektedir. Bu sorumluluklarda yardımcı olabilmek ve bilgi verebilmek amacıyla site içerisinde ayrı ayrı başlıklarda birçok konu ele alınmaktadır. Biraz zaman ayırarak detaylı bilgi sahibi olunup test alınmaya gidildiğinde en güvenilir sonuç yakalanmış olacaktır. Eğer bir kişi önündeki iş ve işlemlerle ilgili yeterli ve nitelikli bir bilgi birikimine sahipse rotasını çizmek ve doğru yönlere dönmek ve doğru yolları seçmek her zaman daha kolay olacaktır.

 

Bu bölümün temel sorularından biri wisc-r zeka testi uygulaması öncesinde dikkat edilmesi gerekenlerdir.

 

Testin neden yapıldığını, ne gibi bir içeriğe sahip olduğunu, kimlerin yapabildiğini, nerelerde yapıldığını, ne kadar sürdüğünü, ne kadar fiyata yapıldığı gibi konularda detaylı bilgi sahibi olduktan sonra anne ve babalar wisc-r zeka testini yaptırmak için bir yer seçmelidirler. Seçtikten sonra seçtiğiniz psikolojik danışmanlık merkezini arayıp randevu bilgisi, yer bilgisi ve fiyat bilgisi gibi konularda bilgi alabilirsiniz.

 

Birçok aile çocuklarına onu bir teste götüreceğini veya bir sınava götüreceğini söyleyebiliyor. Daha fenası zekasını ölçeceklerini ve iyi yapması gerektiğini söyleyebiliyorlar. Bu çocuğun anksiyetesini arttırmaktan ve testin sonucunu olumsuz etkilemekten başka bir şeye yaramaz. Wisc-r zeka testi çalışarak veya çabalayarak bir başarı elde edilecek bir test değildir. Daha doğrusu bu bir başarma başaramama testi değildir zeka testidir.

Bu sebeple çocuklara söylenebilecek şeyler senin yeteneklerini ölçen bir uygulama yaptıracağız veya senin keyif alabileceğin bir uygulama yaptırmaya gideceğiz gibi rahatlatıcı söylemlerle çocuğa wisc-r zeka testine gidileceği anlatılabilir. Test öncesi akşamı çok yağlı olmayan, çocuğun her zamanki gibi yediği porsiyonlarda hafif yiyecekler tercih edilmelidir. Ertesi gün midesinde şişkinlik, ağrı gibi olumsuz durum teşkil edecek beslenmelerden kaçınılmalıdır. Uyku saati değiştirilmemelidir her zaman yattığı saatte uyuyabilir ancak çok geç yatmamalıdır uykusunu almış bir vaziyette uyanmalıdır. Sabah uyandığında fazla ağır olmayan bir kahvaltı tercih edilmelidir.

 

Bazı ailelerde test sabahı adeta bir yüksek öğretim sınavına gidiliyor muşçasına kaygı ve gergin ortamlar oluşabilmektedir. Buna engel olunmalıdır. Yani test konusu gereksiz yere açılmamalıdır, bugün dikkatli yap mutlaka gibi gereksiz uyarılardan kaçınılmalıdır.

 

Ardından çocuk rahat kıyafetlerle test uygulanacak yere getirilir, süre çok önemli olduğundan geç kalınmamaya özen gösterilmelidir. Wisc-r zeka testinin yapılacağı psikolojik danışmanlık merkezine gidildiğinde testi uygulayacak uzman sizi bir ön görüşmeye alacaktır. Testi neden yaptıracağını sorup rapor hakkında ve süresi hakkında bilgi verecektir. Ardından uygulama başlayacaktır. Raporu nasıl temin edeceğiniz ile ilgili olarak psikolojik danışmanlık merkezinin asistanı ile konuşmayı unutmayınız.

Wisc-r Testi Uygulama Öncesi Dikkat edilmesi Gerekenler nelerdir?

1) Wiscr Testi uygulayacak uzmanın test eğitimi almış olması gerekmektedir. Kurumumuz, konusunda yeterince deneyimli ve başarılı Uzmanlar ile çalışmaktadır.

2) Test mutlaka bir merkezde uygulanmalıdır.

3) Test uygulanacak çocuk kendini iyi hissetmelidir. Uyku, açlık vb dikkat dağıtıcı etkenler önceden sorulmalıdır.

4) Test öncesi cocuğun ebeveynlerden genel bilgi alınmalı dikkat edilecek hususlar konuşulmalıdır.

5) İletişim becerisi yüksek uzmanlar tarafından Aynadan Danışmanlık Merkezinde Wiscr zeka testi yaptırabilirsiniz.

İletişim- Randevu : 0216 330 80 17 – 0553510 22 20

http://www.yakazapsikoloji.com